AFP’de ‘seçim’ değerlendirmesi: Kremlin neden Erdoğan’ın kazanmasına ihtiyaç duyuyor?

Fransız haber ajansı Agence France Press (AFP), sayılı günler kalan 28 Mayıs seçimine ait bir tahlil yayınladı. “Ukrayna, Suriye, NATO: Kremlin neden Erdoğan’ın kazanmasına muhtaçlık duyuyor?” başlıklı tahlilde, “Seçimin kazananı, Rusya’nın Ukrayna’daki geniş çaplı askeri harekatı, Suriye’deki savaş ve Kremlin’in NATO ile açmazı üzere Moskova için kıymetli alanlarda nüfuz sahip olacak” denildi.

‘KREMLİN İÇİN ERDOĞAN, PUTİN’LE İŞBİRİRLİĞİ YAPAN BİR KİŞİ’

“Pazar günü Türkler tarihi cumhurbaşkanı seçiminde oy verecek ve uzmanlara nazaran Kremlin’de uzun müddettir ülkeyi yöneten Erdoğan’ın kazanmasını umut ediyor” yorumuna yer verilen tahlilde, Millet İttifakı’nın adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Rusya’ya yönelttiği ‘seçime müdahale’ suçlamaları hatırlatıldı: “Kremlin için Erdoğan, son 20 yıldır Rusya Devlet Başkanı Putin ile yakın işbirliği kuran ve bilinen bir kişi. Kemal Kılıçdaroğlu ise Moskova’yı seçimlere müdahale etmekle suçluyor.”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın CNN’e verdiği söyleşiye de değinen AFP, Erdoğan’ın açıklamalarına işaret etti. Geçtiğimiz hafta CNN’e konuşan Erdoğan, “Rusya ve Türkiye’nin mümkün olan her alanda birbirine muhtaçlığı var” demişti.

‘BİRBİRLERİNE İNANILMAZ DERECEDE BENZİYORLAR’

Moskova-Ankara ilgilerini yorumlayan bağımsız siyasi analist Arkady Dubnov, “Siyasi zihniyetleri, biçimleri ve dış dünyayla bağları açısından birbirlerine inanılmaz derecede benziyorlar. Her ikisi de, Batı’nın liberal pahalarını samimiyetle küçümsüyor” sözlerini kullandı.

‘ÇIKARLARI ÇELİŞİYOR FAKAT İLERLİYORLAR’

Kremlin’e yakın bir dış siyaset uzmanı olan Fyodor Lukyanov ise “Çıkarlarında pek çok çelişki var. Lakin iki başkan ortasındaki şahsi ve uzun süren alaka çok yardımcı oluyor. Birçok farklı bahiste ilerleme yolu buluyorlar” dedi.

‘RUSYA RAHAT BİR NEFES ALMIŞ OLMALI’

İsmi paylaşılmayan Batılı bir diplomat da, “Çıkarları örtüştüğünde birlikte çalışıyorlar. Erdoğan ile Putin ortasında bir ‘kardeşlik’ yok, bu büsbütün ticari bir ilişki” diye ekledi. Kelam konusu isim, “İlk çeşidin akabinde Rusya rahat bir nefes almış olmalı” söyleriyle devam etti.

‘ERDOĞAN, ÖNGÖRÜLEBİLİR BİR ORTAK’

“Analistler, Batı’ya sempati duyan Kılıçdaroğlu’nun zaferinin mevcut alakayı tehdit edebileceği görüşünde” değerlendirmesinin yer aldığı tahlilde, Türkiye ile Rusya alakaları açısından Erdoğan’ın ‘öngörülebilir bir ortak’ olduğu belirtildi. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir