Alparslan Bayraktar kimdir? Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar hangi görevlerde bulundu?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Çankaya Köşkü’nde yaptığı basın toplantısında, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin yeni kabine üyelerini açıkladı.

28 Mayıs’ta ikinci çeşidi yapılan Cumhurbaşkanı Seçimi’nin akabinde kurulan kabinede Güç ve Tabii Kaynaklar Bakanı olan Bayraktar, lisans tahsilini İstanbul Teknik Üniversitesi Makina Mühendisliği Kısmında tamamladı.

Bilkent Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden İktisat Hukuku alanında ve Fletcher School of Law and Diplomacy’den Memleketler arası Münasebetler alanında yüksek lisans dereceleri alan Bayraktar, doktorasını ise Orta Doğu Teknik Üniversitesi Yer Sistem Bilimleri Kısmında “enerji iktisadı ve politikası” alanında yaptı.

2016-2018 yıllarında Bakanlık Müsteşar Yardımcılığı ve Dış İlişkiler ve Avrupa Birliği Genel Müdürlüğü misyonunu yürüten Bayraktar, 2010-2016 yıllarında Güç Piyasası Düzenleme Kurumunda (EPDK) Şura üyeliği yaptı. Kamu misyonlarından evvel ise yurt içinde ve dışında özel kesimde çalıştı.

Uluslararası kuruluşlar bünyesinde güç idaresi ve düzenlemeleri alanında çalışmaları bulunan Bayraktar, Güç Düzenleyicileri Konfederasyonu (ICER) ve Enerji Düzenleyicileri Bölgesel Birliği (ERRA) Başkanlığı yaptı. Bayraktar hala Dünya Güç Kurulu Türkiye Başkanlığını yürütüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir