Antalya’daki yangın afetinde zarar gören vatandaşların evleri teslim ediliyor

Bakan Kurum’un paylaştığı videoda, Antalya’daki yangın afetinden etkilenen vatandaşlar, devletin şefkatini her an yanlarında hissetmekten duydukları memnuniyeti lisana getiriyorlar. Antalya’daki yangında ziyan gören ağır hasarlıkonut, işyeri, depo, samanlık ve ahırlarda yapılan hasar tespit çalışmaları sonrasında Bakanlık,ihaleleri tamamlanan ve TOKİ eliyle imali devam eden 880 konuttan 187’sini hak sahiplerine teslim etti.

İnşaat çalışmaları tamamlanmak üzere olan 150 konutunda hak sahiplerine teslimi başlıyor. Afet sonrası devletin yaptığı çalışmalardan duyduğu memnuniyeti lisana getiren bir vatandaş, “Cumhurbaşkanım bize kelam verdi, ‘Bir yıl içerisinde konutunuzu teslim edeceğim.’ dedi ve kelamını yerine getirdi.” diye konuştu. Bir diğer vatandaş da “Cumhurbaşkanımız benim omzuma elini koydu, ‘Benim traktörüm gitti, ekmek teknem gitti.’ dedim. Üç gün sonra Sayın Cumhurbaşkanımız traktörümü gönderdi.” diyerek memnuniyetini lisana getirdi.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Antalya’nın 4 ilçesine bağlı 45 köy ve mahallesinde meydana gelen yangının akabinde çalışmalarını aralıksız sürdürerek vatandaşların yaralarını sarıyor. Bakan Kurum, “Söz verdik, kelamımızı tuttuk!” sözleriyle resmî toplumsal medya hesabından bir paylaşımda bulundu. Bakan Kurum’un paylaştığı videoda, Antalya’daki yangın afetinden etkilenen vatandaşlar, devletin şefkatini her an yanlarında hissetmekten duydukları memnuniyeti lisana getiriyorlar.

Bakanlık açıklamasında, Antalya’nın Manavgat, Akseki, Alanya ve Gündoğdu ilçelerine bağlı 45 köyde yangın afetinden ağır hasar gören konut, işyeri, depo, samanlık ve ahırlarda hasar tespiti sonrasında çalışmaların aralıksız sürdürüldüğü bildirildi. Bakanlık, afet bölgesinde ihaleleri tamamlanarak TOKİ eliyle üretimi devam eden 880 konuttan 187 konutun hak sahiplerine teslim edildiğini, inşaatı tamamlanmak üzere olan 150 konutun da yakın vakitte teslimatının başlayacağını açıkladı.

Yangın afetinden etkilenen vatandaşlar, devletin şefkatini her an yanlarında hissetmekten duydukları memnuniyeti lisana getirdi.

Bölge sakinleri, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın köylerini ziyarete geldiğini ve verdiği sözleri yerine getirdiğini belirterek teşekkürlerini ilettiler.

“Cumhurbaşkanımız bize kelam verdi, ‘Bir yıl içerisinde konutunuzu teslim edeceğim’ dedi ve kelamını yerine getirdi”

Yangında meskenini kaybeden Manavgat Kalemler Köyü sakinlerinden Urkiye İtina, hislerini anlatırken o günü tekrar hatırlamak istemediğini belirterek, “O gün kara bir gündü. Aslında bir iki gün sonra aklımız başımıza geldi. Konutumuzu, yerimizi, kaybettik. Kırk yıllık birikimim yarım saatte bitti, kırk dakikada. Bir sene içerisinde konutumuza girdik. Kelamlarını tuttular. Bir konutun, bir senede yapılması kolay mı? Konutlarımız çok hoş. Cumhurbaşkanımız bize kelam verdi, ‘Bir yıl içerisinde sizin konutunuzu teslim edeceğim” dedi, kelamını yerine getirdi.“ halinde konuştu.

“Cumhurbaşkanımız köyümüze geldi”

Kalemler Köyü sakinlerinden Mithat Akça ise, “Cumhurbaşkanımız geldi bizim köyümüze, yangından 3 gün sonra. Cumhurbaşkanımızla biz bir ortaya geldik, toplandık. Cumhurbaşkanı benim omzuma elini koydu, ‘Benim traktörüm gitti, ekmek teknem gitti.’ dedim. Üç gün sonra Sayın Cumhurbaşkanımız beni kendisi aradı, ‘Senin traktörünü yollayacağım, kelam.’ dedi. Bir hafta, on gün sonra traktörler bize geldi, teslim aldık.

“Bakanımız Murat Kurum bizleri teselli etti”

Yangın afetinden etkilenen öteki bir vatandaş da, “Bakanımız Murat Kurum köyümüze gelerek bizleri teselli etti. Ahırımız yanmıştı. ‘Hemen ahıra başlayın’ talimatını verdi. Sağ olsun yetkililer de ölçtüler, biçtiler bir ayda ahırımızı yapıp teslim ettiler.” tabirlerini kullandı.

Manavgat Kepezbeleni Köyü sakinlerinden Murat Arslan da, “Ne isteriz devletten biz? Konutumuz yandı değil mi? Oturacak bir yer hemen… Şu meskeni hiç kimse bu köyde, bir yılın altında yaptıramazdı, mümkün değildi.” halinde hislerini tabir etti.

“Cumhurbaşkanımız, Bakanımız ve TOKİ’den Allah razı olsun”

Yangından etkilenen vatandaşlar da hislerini şu biçimde lisana getirdiler: “Afetin çabucak sonraki günü devletimiz sağ olsun, çabucak buradaydı. Daima birlikte yaralarımızı sarmaya başladık. Başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanımız Sayın Murat Kurum ve TOKİ’den de Allah razı olsun. Bizi bir an önce dışarıdan kurtardılar.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir