Bakan Işıkhan’dan ek kontenjan tahsisi müjdesi

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, depremin vurduğu Hatay’a çeşitli temaslarda bulunmak üzere geldi. Bakan Işıkhan, Antakya ilçesinde bulunan AFAD uyum merkezinde uyum toplantısına katıldı, akabinde açıklamalarda bulundu.

Depremin vurduğu kentleri yine ihya ve inşa etmek için ağır uğraş gösterdiklerini söz eden Bakan Işıkhan, “Hatay’ı tekrar hayata döndürebilmek için ayağa kaldırabilmek için zelzele bölgemize bu 4 vilayetimize ek olarak bu süreci tamamlamak üzereyiz. En ağır hasarı gören 4 vilayetimizi ziyaret etmiş bulunuyorum, Hatay ile birlikte. 5 aydır kentlerimizi tekrar inşa ve ihya etmeye çaba ediyoruz. Bilhassa patronlarımız, valilerimiz, bürokratlarımız, bu süreci muvaffakiyetle yerine getirmeye uğraş ediyor. Gece ve gündüz çalışıyorlar” dedi.

TYP kapsamında 29 bin 280 çalışan olduğunu ve 4 ile ek kontenjan açılacağına değinen Bakan Işıkhan, “Bildiğiniz gibi Toplum Faydasına Çalışma Programları bizim için çok değerli. Hatay’a gelmişken TYP ile ilgili bir muştuyu sizinle paylaşmak isterim. 2009 yılından itibaren birçok vatandaşımızın faydalandığı TYP, 29 Mayıs 2022 tarihinde yaptığımız düzenleme ile afet, salgın, acil durum devirlerinde ve öteki zorlayan sebeplerde kamu hizmetlerinin desteklenmesi maksadıyla uygulanmaktadır. Sel ve zelzele üzere afetlerin olumsuz tesirlerinin giderilmesi için bu programları faal halde kullanmaktayız. Ortaya çıkan felaketin akabinde çok süratli bir halde TYP tahsis ettik. 6 Şubat 2023 tarihinde yaşanan zelzele felaketlerinin yaralarını sarmak için Adıyaman, Hatay, Kahramanmaraş ve Malatya vilayetlerimize 29 bin 280 kişilik TYP kontenjanını tahsis ettik. Artık de bu basın toplantısında da bu 4 vilayetimize görülen gereksinim üzerine bölgede süratle toparlanma sürecine katkı vermek için ve kamu hizmetlerimizi aksatmadan yürütmek ismine da ek kontenjan tahsisini yapmış bulunuyoruz. Hatay’ımıza ve öteki vilayetlerimize güzel olmasını diliyoruz” halinde konuştu.

Açıklamaların akabinde Bakan Işıkhan, Hataylı iş insanları, esnaf ve endüstriciler ile gerçekleştirilen bölüm istişare toplantısına katıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir