BM’den Taliban’a tepki

BM, bayan ve kızlara üniversite yasağı getiren Afganistan’daki Taliban idaresini eleştirdi. BM Genel Sekreteri Guterres, karardan dönülmesini istedi.

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, Afganistan’da idaresi ele geçiren Taliban’ın kadın ve kızlara üniversite eğitimini yasaklamasına reaksiyon gösterdi.

Guterres BM’nin New York’ta bulunan genel merkezinde yaptığı açıklamada, karardan duyduğu rahatsızlığı lisana getirerek, bu şekilde kadın ve kızların hak eşitliğinin ihlal edildiğini belirtti.

Taliban’ın bayan ve kızlara yüksek eğitim pürüzü getirmesinin ülkenin geleceği açısından da olmsuz sonuçları olacağına işaret eden BM Genel Sekreteri, memleketler arası toplum tarafından tanınmayan Afganistan makamlarını bu karardan dönmeye çağırdı. Guterres, Afgan idaresine yaptığı davette tüm bayan ve kızaların eğitimin tüm evrelerine eşit şartlarda ulaşımlarının sağlanması talebinde bulundu.

2021’de Afganistan’da idaresi ele geçiren Taliban, Salı günü yaptığı açıklama ile ülkedeki bayan ve kızların bundan bu türlü üniversite eğitimine kabul edilmeyeceğini duyurmuştu.

Taliban idareye geldiğinde ölçülü bildiriler vermişti. Fakat ilerleyen süreçte ülkede insan hakları ihlalleri giderek öne çıkıyor.

Özellikle bayanlara yönelik baskılar şiddetini artırıyor.

epd/TY,ET

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir