CHP Bursa İl Başkanlığı, otopark yapılan konut alanında iktidarı eleştirdi: “Vatandaşların ev hayali üzerinden siyaset yapıyorlar”

CHP Bursa Vilayet Başkanlığı, Çekirge Mahallesi’nde iktidarın yeni toplumsal konut projesiyle ilgili basın açıklaması yaptı.

CHP Osmangazi İlçe Başkanı Metin Yılmaz, iktidarın açıkladığı konut projesiyle yurttaşların mesken sahibi olmasına hiçbir itirazları olmadığını, lakin hayaller ve gerçeklerin birbiriyle örtüşmediğini söyledi.

Yılmaz, “AKP bu projeyi bir seçim yatırımı olarak planlamamış, müracaatları seçime sayılı aylar kala başlatmamış, kurada kazanacakların açıklanacağı tarihi tam seçim arifesine rast getirmek için bu kadar ince hesap yapmamış, pırıltılı haberlerle göz boyamamış olsaydı keşke” dedi.

CHP Bursa Vilayet Başkanlığı, Çekirge Mahallesi’nde 10 yıl evvel kentsel dönüşüm gerekçesiyle yıkılan Maliye lojmanlarının yerine yapılan otoparkın önünde AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın toplumsal konut projesini eleştirdi. İl Başkanı İsmet Karaca, Vatandaşlarımızın, dar gelirlilerin başını sokacak bir mesken edinme hayalinin üzerinden siyaset yapıyorlar. Onların sıcak konutları olma hayalleri üzerinden oy avcılığı yapıyorlar” dedi.

“10 YIL GEÇTİ, OTOPARK OLDU”

CHP Bursa İl Başkanı İsmet Karaca, tam 9 yıl evvel tıpkı yerde açıklama yaparak itirazlarını lisana getirdiklerini belirterek, şöyle konuştu:

  • Burayı kentsel dönüşüm için yıktınız, üzerinden tam 1 yıl geçti çivi çakmadınız. Demek ki daha neler göreceksiniz diyorlarmış da biz bilmiyormuşuz işi. Şu an burası yıkılalı 10 yıl oldu. O vakit yaptığımız açıklamada dedik ki, insanların umudunu sömürmeyin, şu anda tablo bu. O vakit devrin AKP’li Başbakanı Tayyip Erdoğan, İstanbul Esenler ilçesinin Havaalanı Mahallesi’nde büyük bir açıklama yaptılar, ülkede adeta hayat durmuştu. Dar gelirliler konut sahibi olacak 35 vilayette. Bursa, Eskişehir, Düzce, Van aklınıza gelen birçok vilayetimizde 65 noktada 6 bin 500 kamu konutunu, kamu lojmanlarını içeren dev bir dönüşüm başlıyor, büyük bir merasimle start verildi. Ortadan 10 yıl geçti, bulunduğumuz yer otopark oldu.
  • Üstünü çizdiğimiz nokta şu, AKP’nin fakiri konut edindirme projesi gerçeğinin tam üstünde duruyoruz. Türkiye’ye bakın, 24 bin 500 km fay çizgisinin üzerinde irili ufaklı hepimizin bildiği fay çizgilerine baktığımızda 24.500 km düşünün, İzmir’den Van’a kaç sefer daha gideceğimiz bir fay sınırı var. Bu fay sınırlarının üzerinde 6 milyon 500 konut var. En düz hesapla 25 milyon vatandaşımız her an bir felaketle uyanabilir. Bu kadar riskli bir bölgede yaşıyoruz. Lakin bu ülkeyi 20 yıldır tek başına yöneten AKP iktidarının bu işe tahlil ve bakış açısı büsbütün ranttır.

“80’Lİ YILLARIN YEŞİLÇAM SİNEMALARINDAKİ BANKER MODELİ GİBİ”

  • Biz kentsel dönüşüme karşı değiliz. Bu aslında SHP’nin projesiydi, toplumsal projesiydi. Onlar üzerine oturmaya çalıştılar fakat aslında tablo ortada. Bunu beceremeyeceklerdi. Bunu rantsal dönüşüme çevireceklerdi. Artık AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan açıklıyor, Cumhuriyet tarihinin en büyük konut edindirme projesi diye. Başından sonuna kadar soru işaretleri var. 80’li yılların Yeşilçam sinemalarını hatırlayın, banker modeliyle o vakit tekrar vicdanlılardı. Burası benim diyordu fakat en azından bir şey gösteriyordu, paraları yatırın diyordu. Sonra bakıyordunuz paraları alıp kaçmış banker. Artık Bursa’da Kestel diyor, Nilüfer’de şurası, Karacabey’de Yenikarağaç, bunun adası paftası yok mu? Bu devletin milyonlarca memuru ve çalışanı var. Tarım toprağına mi yapacaksınız, gölün içerisine mi yapacaksınız?
  • Başından sonuna kadar soru işaretiyle dolu. Büsbütün seçime sayılı günler kala seçim vaadi. Fakat üzücü olan şu ki vatandaşlarımızın, dar gelirlilerin başını sokacak bir konut edinme hayalinin üzerinden siyaset yapıyorlar. Onların sıcak konutları olma hayalleri üzerinden oy avcılığı yapıyorlar. 16 binin altında geliri olan diyor, esasen AKP’nin yandaşlarının dışında kaç kişinin 16 bin geliri var. Şurada benim tanıdığım kimsede aylık 16 bin lira geliri olan yok. Bir meskende 4 şahıssınız, 18 yaşını geçtiniz, meskene 64 bin lira para girmesi lazım. Lakin AKP’nin yandaşıysanız 5-6 maaş alıyorsanız onlarda vardır. Mesken almaya niyetlenen bir vatandaş bu 500 lirayı yatırır. Yandaş basının verdiği sayılara nazaran bakıyorsunuz 2-2,5 milyon, kura seçimin arifesinde çabucak çekilir. Esasen kura çekildiği gün başvuranların şu an sayılarla bile yüzde 85, yüzde 90’ı hayal kırıklığı yaşayacak. 6 ay sonra kimse ne olacağını bilmiyor.

“ANAHTARI VATANDAŞA TESLİM EDERSİNİZ”

  • Bakan sinyali verdi, eş dost aileyle kimseyle ortayı bozmasın diyor. Herkese sevecen görünün zira 2,5 sene sonra siz bu taksiti ödeyemeyeceksiniz. 6 ay sonra artacak, bir 6 ay sonra tekrar artacak. 8-10 bin liranın altında geliri olan vatandaşın birebir oranda geliri artacak mı? Bundan 1 yıl evvel dolar 7-8 lira oldu, artık 18 lira oldu onu da şu an frenliyorlar. Bu ülkede bir sene sonra ne olacağını kimse göremiyor ki. Toplumsal konut nasıl olur? Devlet yer belirler, konutun içini yapar, sonra vatandaşa der gel senin konutun yok, anahtar şurada, geç içeri otur, kira yerine bu konutun borcunu öde, sonra bu konut senin olsun. Dünyada bunun örnekleri bu halde yapılır. Konut yaparsınız, anahtarı vatandaşa teslim edersiniz, anahtarı sonra peşinat şu kadar taksit şu kadar 8-10 yıl senin gelirine nazaran ödemeyi yaparsınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir