Galatasaray Nef Başantrenörü Andreas Pistiolis: ‘Takım her maç savaşacak’

Galatasaray Nef Erkek Basketbol Ekibi Başantrenörü Andreas Pistiolis, sarı-kırmızılı kadronun yeni dönem Basketbol Süper Ligi ve FIBA Şampiyonlar Ligi’nde çıktığı her maçta galibiyet için gayret eden bir grup oluşturacağının kelamını verdi.

Geçen dönem makûs giden ve Basketbol Süper Ligi’nde play-off’un dışında kalması beklenen sarı-kırmızılı grubun başına geçtikten sonra değerli bir yükseliş yakalayan Yunan başantrenör, yeni dönemle ilgili açıklamalarda bulundu.

Yeni dönem hazırlıklarını pahalandıran Pistiolis, “Şu an kendimizi test etmeye devam ediyoruz. Hangi noktada olduğumuzu söylemek için şimdi erken. Yanlışsız adımlarla ilerliyoruz. Şu ana kadar oyuncularımın gösterdiği performanstan ve davranış biçiminden epey mutluyum. Lakin biraz daha vakte gereksinimimiz var” diye konuştu.

Herhangi bir sonuç yahut galibiyet için kelam veremeyeceğini lisana getiren Andreas Pistiolis, “Ancak taraftarımızın gurur duyacağı bir kadro kurmak ana amacımız. Onlara ekiplerinin her maç savaşacağına dair bir kelam verebilirim” sözlerini kullandı.

Geçen dönem vazifeye geldikten sonra toparlanan takımı ile ligde 5 maça uzayan play-off yarı finalinde Anadolu Efes’e elendiklerini hatırlatan 44 yaşındaki başantrenör, “Her şeyin bana bağlanmasını kabul edemem. Oyuncularım çok büyük bir çaba ve karakter ortaya koydu. Kulüp bu bahiste birçok şey yaptı. Sonrasında sonuçlar geldi. Bu sezonki hedefimiz tıpkı. Olabildiğince tüm doğruları bir ortaya getirerek her maçı kazanmaya çalışacağız. Maçları kazandıkça gidebileceğimiz yeri söyleyeceğiz” değerlendirmesini yaptı.

Andreas Pistiolis, FIBA Şampiyonlar Ligi ve Türkiye Ligi’nde taraftarlarının dayanağına muhtaçlık duyduklarını vurgulayarak, “Taraftarımız bizim bilinmeyen lakin aslında saklı olmayan silahımız. Onların yardımıyla epey kıymetli şeyler başaracağımızı düşünüyorum” formunda görüş belirtti.

GALATASARAY-FENERBAHÇE VE PISTIOLIS-ITOUDIS REKABETİ

Pistiolis, Panathinaikos’ta Zeljko Obradovic’in yardımcısı olarak vazife aldıkları, Banvit’te ve CSKA Moskova’da yardımcılığını yaptığı, yeni dönemde da Fenerbahçe Beko’yu çalıştıracak vatandaşı Dimitris Itoudis ile ilgili soruya şu karşılığı verdi:

“Galatasaray-Fenerbahçe derbisinin büyüklüğünü anlatmak için bir koçun öteki bir koça yahut bir oyuncunun diğer bir oyuncuya karşı verdiği çaba olmasına gerek yok. İsmi bu derbinin büyüklüğünü gereğince anlatıyor. Biz de ne vakit onlarla oynayacak olsak taraftara bu maçın ehemmiyetini gösterecek biçimde gayret ettik. Yeniden bu karakteri gösterip en uygun halde gayret edeceğiz.”

AVRUPA ŞAMPİYONASI’NDA TÜRKİYE

Yunan başantrenör, A Ulusal Basketbol Kadrosu’nun 2022 Avrupa Şampiyonası son 16 tipinde Fransa’ya elenmesini kıymetlendirdi.

Ay-yıldızlı gruptaki Galatasaraylı oyuncu Sadık Buyruk Kabaca’nın performansını yorumlayan Pistiolis, “Sadık, epeyce kıymetli genç bir oyuncu. Türkiye’nin değerli uzunlarını düşününce onun konumunda rekabette çok fazla dakika almaması olağan. Sadık çok genç ve değerli bir proje oyuncusu. İleride daha çok katkı verecektir. Onun da gayesi bu olmalı” diye konuştu.

Pistiolis, A Ulusal Kadro’nun Fransa’ya elendiği maçla ilgili ise, “Türkiye-Fransa maçı, bir konumun, basketin sonucu ne kadar değiştirdiğini gördük. Türkiye, Fransa’yı eleseydi çok rahat finale gidebilirdi” dedi.

2013-2014 döneminde Dimitris Itoudis’in yardımcılığında yolu Türkiye’ye düşen Pistiolis, Banvit’te geçirdiği 1 dönem ile günümüzdeki Türk basketbolunu kıyaslayarak kelamlarını şöyle tamamladı:

“Türkiye’ye birinci geldiğimle artık ortasında finansal açıdan çok büyük bir fark var. O vakit Avrupa’ya nazaran daha büyük bir bütçe ayıran birçok ekip vardı. Şu anda iki THY EuroLeague grubunu (Anadolu Efes ve Fenerbahçe Beko) kenara bıraktığımızda üçüncü ekip ile dokuzuncu ortasında yalnızca ufak detaylar var. Play-off’a kalıp kalmama ufak detaylara bağlı. Bu da bir ligin ne kadar rekabetçi olduğunu gösteriyor. Natürel ki geliştirilmesi gereken şeyler her vakit vardır. Bu noktalara odaklanmak gerek. Kulüp tertibi ve ligin tertibi son derece âlâ düzeyde. Bu da düzgün maçları beraberinde getiriyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir