IMF’ten Pakistan’a 3 milyar dolar

IMF Yönetim Kurulu, dün Pakistana 3 milyar dolarlık mali yardım içeren 9 aylık Stand-By Muahedesini kabul etti. Pakistan’ın ekonomik bir ıslahat programına gireceği muahedeye göre 1.2 milyar doları peşin ve geri kalan ölçüsü ise 9 aylık müddette ödeneceği belirtilip Pakistan’ın ekonomik ıslahat programı, Pakistan halkına yardım etmek için toplumsal ve kalkınma harcamaları için alan yaratırken, ekonomiyi istikrara kavuşturmak ve şoklara karşı korunmak için acil eforları desteklemeyi amaçlıyor denildi.

DAHA FAZLA MALİ DİSİPLİN GEREKTİRECEK

IMF, kararlı siyaset uygulamasının Pakistan ve programın başarısı için kritik kıymete sahip olacağının altını çizerek Bu, daha fazla mali disiplin, dış baskıları absorbe etmek için piyasa tarafından belirlenen bir ve güç dalı, iklim direnci ve iş ortamı ile ilgili ıslahatlarda daha fazla ilerleme gerektirecektir tabirlerini kullandı.

IMF, muahedenin Pakistan için şiddetli bir ekonomik dönemeçte geldiğini belirterek Güç bir dış ortam, yıkıcı seller ve siyasetteki yanlış adımlar, Mali Yıl 23’te büyük mali ve dış açıklara, yükselen enflasyona ve aşınmış rezerv tamponlarına yol açtı açıklamasını yaptı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir