Karadeniz’in kirlenen sulak alanlarında 3 türün nesli tehlikede

Doğu Karadeniz Bölgesi’nde yaylalardaki kaçak ve sistemsiz yapılaşmalar doğal yapı ile birlikte canlı hayatı da olumsuz etkiliyor. Dünyada sonlu bölgelerde yaşayan, Türkiye’de ise Doğu Karadeniz Bölgesi’nde görülen, Milletlerarası Bern Sözleşmesi’nce çeşidi müdafaa altındaki Kafkas semenderi, Kafkas şeritli semenderi ve Kafkas kurbağasının, yaylalarda kirlenen sulak alanlar nedeniyle kuşaklarının tehlike altında olduğu belirlendi.

Trabzon’un Akçaabat ilçesi Hıdırnebi Yaylası’ndaki dingin ve pak su kaynaklarında araştırmalar yürüten KTÜ Fen Fakültesi Biyoloji Kısmı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ufuk Bülbül, insanlardan uzak alanlarda yaşayan 3 çeşidin azaldığını tespit etti.

Sürüngenler ve amfibiler üzerinde araştırmalar yapan Prof. Dr. Ufuk Bülbül, kuşağı tehlikedeki canlıların hudutlu sayıda ülke ve bölgede yaşadığını belirterek. “Kafkas semenderi’ yalnızca Gürcistan ve Türkiye’de bulunuyor, öteki hiçbir ülkede yok. ‘Kafkas kurbağası’ Gürcistan, Türkiye, Azerbaycan ve Rusya’nın bir kısmında, ‘Kafkas şeritli semenderi ise Türkiye ve Gürcistan ile Rusya’nın bir kısmı ve Ermenistan’ın muhakkak bir bölümünde bulunan hayvanlardır.

20 yıl evvel buraya araştırma için geldiğimde gereğince sayıda semenderlerden bulup araştırma yapabiliyordum. Artık geldiğimizde ise 1 saat arıyor, bulamıyoruz. Bu hayvanlar insanlardan uzak yerlere çekilip ömürlerini sürdürmeye çalışıyorlar ve sayılarının giderek azaldığını görüyoruz. Bununla ilgili bilimsel araştırma başlattık” dedi.

“SULAR KİRLETİLİYOR”

3 cinsin ömür alanları olan pak su kaynaklarının kirletildiğini belirten Prof. Dr. Bülbül, “İnşaat yapılıyor, tesisler yapılıyor, yol geçiyor, kanalizasyon suyu verilerek sular kirletiliyor. Suda oksijen bitiyor ve bu hayvanın yumurta ile larvasının yaşama imkanı kalmıyor. Hayvanlar daha pak su olan yerlere gitmeye çalışıyor.

” diye konuştu.

“GERİ KAZANABİLECEĞİMİZ KIYMETLER DEĞİL”

Doğu Karadeniz yaylalarındaki yapılaşmanın her geçen gün arttığını kaydeden Prof. Dr. Bülbül, “Doğu Karadeniz’deki yaylalarımız yapılaşma ve doğallığını kaybetme tehlikesi altında ve bu her gün giderek artıyor. Bunlar ileride yerine konulacak, kaybettiğimizde geri kazanabileceğimiz kıymetler değil.

Bu hayvanlar doğal istikrarda, besin zincirinde çok kıymetli rolleri olan hayvanlar. Böcekle beslendikleri için böcek popülasyonlarını baskılıyorlar. Hiçbir canlı tabiatta boşuna yaratılmamıştır. Bu canlılar özetle yaşamak istiyorlar. Tek gayeleri çoğalmak yaşamak ve kuşaklarını devam ettirmek. Bunlara yardımcı olabilecek bir tek insanoğlu varken tam bilakis biz bunu bozuyor ve mahzur oluyoruz zira maalesef yalnızca kendi yaşantımızı düşünüyoruz” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir