Naci Görür’den Olası İstanbul Depremi İçin Korkutan Sözler: ‘Deprem 7.2 ile 7.6 Arasında Değişecek’

Prof. Dr. Naci Görür, mümkün İstanbul sarsıntısına ait dikkat cazibeli açıklamalarda bulundu. Görür, Marmara Denizi’nde sarsıntı üretecek iki fay sınırı olduğunu vurgulayarak, iki fay birden kırılarsa 7.5 yahut 7.6 büyüklüğünde bir sarsıntının meydana gelebileceğini dikkat çekti.

Bilim Akademisi Üyesi Yer Bilimci Prof. Dr. Naci Görür, Kahramanmaraş merkezli 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki zelzelelerin akabinde meydana gelen artçı sarsıntıları kıymetlendirdi.

Görür, Kayseri ve Sivas’ta peş peşe yaşanan zelzeleler sonrası o bölgedeki faylarda hareketlenme olabileceği konusunda ikazlar yaptı. Muhtemel Marmara sarsıntısı için kıymetlendirme yapan Prof. Dr. Naci Görür, sırf sarsıntı için değil iklim değişikliği konusunda da tedbirler alınmasını talep etti.

Prof. Dr. Naci Görür, Marmara Denizi’nde sık sık meydana gelen 3 ve 4 büyüklüğündeki sarsıntılara ait, şöyle konuştu: ”Marmara Denizi’nde sarsıntı çok sık oluyor. Bilhassa Orta Marmara Çukurluğundan yani Silivri açıklarından itibaren batıya gerçek Tekirdağ’da o ortada denizde çok sık zelzeleler oluyor. Bu zelzeleler çoğunlukla 3’lü ve 4’lü olur.”

”Bu sarsıntıların kıymetli bir kısmı da tektonik zelzeleler değildir. Daha fazla denizin tabanından çıkan doğalgaz çıkışlarına bağlıdır. Münasebetiyle doğalgaz çıkışları ve o yöredeki hareketlilik bu türlü zelzeleler oluşturabilir. Bu 4.1 büyüklüğündeki zelzeleye rastgele bir ehemmiyet vermek gerçek değildir. Çok sık olabilir.”

Görür, Avrupa yakasının tabanının Anadolu yakasına nazaran daha zayıf olduğunu belirterek, şöyle konuştu: ”İstanbul’da ilçe bazında sağlamlıktan kelam ediyorsak, Avrupa yakasında olan yerler nispi olarak sarsıntıda daha zafiyeti olan yerler.Sebebi de Avrupa yakasındaki jeolojik formasyonlar ve özellikleri. Asya yakasındaki ilçeler Avrupa yakasındaki ilçelere nazaran jeolojik formasyonlar prestijiyle izafi olarak zelzelede daha âlâ durumda olabilecek yerler.”

”Avrupa yakası sarsıntı istikametinden Asya yakasına nazaran daha sıkıntılıdır zira oradaki jeolojik formasyonlar daha gençtir. Yer özellikleri bakımından daha zayıftır. Asya yakasının tabanı jeolojik olarak oradaki formasyonlar prestijiyle daha sağlamdır. Marmara Denizi’nde beklenen zelzele 7.2 ile 7.6 ortasında değişecektir. Bütün senaryolar ve hazırlıklar 7.5 büyüklüğünde sarsıntı için yapılıyor. Marmara’da sarsıntı üretecek olan iki tane etkin fay kolu var. Bunlardan biri Adalar kolu, yaklaşık 45 kilometre uzunluğunda.”

”Bu büsbütün kırıldığı vakit 6’lar mertebesinde zelzele üretir. Bir oburu ise Kumburgaz fay koludur. Yeşilköy açıklarında Silivri açıklarına kadar uzanır. Bu da 65 kilometre uzunluğundadır. Kırıldığı vakit asgarî 7.2 üretir. İkisi birden kırılırsa 7.5, 7.6’yı bulabilir.Marmara’nın batısında Tekirdağ fayı muhtemelen 1912 Şarköy sarsıntısında kırıldığı için orada büyük bir zelzelenin üretileceğini düşünmüyoruz.Dolayısıyla Marmara’da sarsıntının 7.2 ile 7.6 ortasında değişeceğini düşünüyoruz.”

”Türkiye’de Doğu Anadolu bölgesinde iki tane büyük sarsıntı oldu. 7.8 ve 7.6 bunlar bayağı büyük sarsıntılar. Ülkemizin Anadolu levhası bu iki zelzele nedeniyle aşağı üst 7 buçuk metre güneye hakikat savruldu. Levhanın bu hareketine bağlı olarak o levhanın içerisindeki fay sistemleri en azından Doğu Anadolu bölgesindeki fay sistemleri, bu Anadolu levhasının ani hareketinden etkilenip bunların gerilim alanında değişiklikler meydana geldiği kimi faylarda gerilimin arttığı kimisinin azaldığını varsayabiliriz.”

”Bu iki büyük sarsıntı nedeniyle bu bölgelerde fayların bir manada harekete geçtiğini ve vakit zaman zelzeleler üreteceğini bunun da olağan olduğunu söyledik. Mesela Malatya, Sivas, Kayseri, Bingöl, Adana yöresinde ve hatta Kıbrıs’ta iki büyük zelzelenin sonucunda hareketlenmelerin olabileceğini olağan karşılanması gerektiğini söyledik. Kayseri, Sivas’ta zelzeleler olursa bizim için şaşırtan olmaz. O bölgelerde faylarda iki sarsıntı nedeniyle bir hareketlenme olabilir”

”Sadece zelzele değil iklim değişikliği de bizi vuracak. Görüyorsunuz yağış düşüyor, fırtınalar çıkıyor, sel baskınları, kaya düşmeleri, heyelanlar oluyor. Dünya ısınıyor, deniz düzeyi yükseliyor. Dünya deniz düzeyinin ısınması bizim kıyılarımızı da deniz basacak demektir. Bunlar bugün yarın olmaz lakin bir devlet uzun vadeli de olsa bunları düşünüp tedbir alması gerekir. Münasebetiyle bir afet bakanlığını Türkiye hak ediyor, hakikat olan bu.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir