Pirelli, Goodwood Hız Festivali sırasında üç yeni P Zero lastiğini tanıttı


Goodwood, Pirelli, tek lastik partneri olduğu Goodwood Hız Festivali’nde üç yeni lastiğini lanse etti. P Zero ailesinin en yeni üyeleri olan bu lastikler markanın sürekli gelişim yolculuğunu devam ettiriyor. 1986’dan beri performans ve güvenlikle eş anlamlı olan P Zero, dünyanın önde gelen otomobil üreticilerinden aldığı 1300’den fazla homologasyonla bu alanın lideri konumunda bulunuyor. Ürün ailesi hem üreticilerin hem de tüketicilerin talepleri doğrultusunda sürdürülebilirlik ve verimliliğe odaklanarak evrimini sürdürüyor. Üç yeni ürün de Pirelli’nin ‘Çevreci Güvenlik Tasarımı’ yaklaşımı izlenerek geliştirildi. Bu geliştirme sürecinde Pirelli’nin motor sporlarındaki deneyiminden gelen sanallaştırma teknolojisi de dahil tüm yenilikçi yöntem ve malzemeler kullanılıyor. Bu sayede konu lastik tasarımı olduğunda birbiriyle çelişen tüm taleplerin doğal bir sonucu olan kaçınılmaz tavizlerin üstesinden gelinebiliyor.

Hikayenin son bölümü P Zero lastik ailesine katılan ve teknolojiyle sürdürülebilirliğe yoğun şekilde odaklanılan yeni Pirelli P Zero E lastikle başlıyor. Pirelli’nin yürüttüğü ve Bureau Veritas’ın doğruladığı toplam lastik ömrü analizi de CO2 emisyonlarında önceki nesil Pirelli lastiğine kıyasla %24 azalma olduğu ortaya kondu.** Bu sonuçlar UHP (ultra yüksek performans) lastik pazarında daha önce hiç görülmedi. Pirelli’nin P Zero E lastikte kullandığı yeni RunForward teknolojisi de lastiğin delinse bile maksimum 80 km/s hızla yaklaşık 40 kilometre yola devam edebilmesini sağlıyor.

Goodwood Hız Festivali sırasında tanıtılan yeni Pirelli P Zero R en güçlü süper otomobiller için tasarlanan ve günlük kullanıma da uyarlanan bir lastik olarak öne çıkıyor. Bu yeni ürün, Pirelli ile dünyanın önde gelen prestij otomobil üreticileri arasındaki yakın iş birliğinden tamamıyla yararlanıyor. İtalyan şirketi, bu üreticilere her farklı model için mevcut pazar gereksinimleriyle uyumlu özelliklere sahip, özel olarak geliştirilen lastikler sağlıyor. Pirelli mühendisleri P Zero R lastiğe giderek gelişen davranış ve üstün performans, ayrıca hem ıslak hem de kuru zeminde sürüş kontrolü, daha iyi dönme direnci, daha az yol gürültüsü ve sportif sürüş sırasında daha yüksek tutarlılık kazandırmak için çalıştılar.

Pirelli P Zero Trofeo RS ise konu pist performansı olduğunda sınıfın en iyisini temsil ediyor. Yolda kullanım için homologasyonu alınan ve başlangıçta hiper otomobiller için orijinal ekipman olarak tasarlanan bu ‘semi-slick’ lastiğin her otomobil için özel versiyonları geliştiriliyor. Pist performansı söz konusu olduğunda ileriye doğru atılan bir başka adımı temsil eden P Zero Trofeo RS, önceki nesle kıyasla ıslak zeminde daha tutarlı performans gösteriyor ve daha fazla güvenlik sağlıyor.

Üç yeni lastikle genişleyen Pirelli P Zero ailesi hem üreticilerin hem de son kullanıcıların ihtiyaçlarını karşılayan yüksek performans ve kişiselleştirme sayesinde pazardaki en iyi prestij otomobillerle geleneksel bağlarını güçlendiriyor. 1986’da doğan P Zero markası önce dünya rallilerinde yarışan Group B Lancia Delta S4’ün, sonraki yıl ise dünyanın ilk hiper otomobili olan Ferrari F40’ın orijinal ekipmanı oldu. Bu üç yeni ürün şimdi dünyanın en sportif otomobillerinin her mevsim tüm farklı ihtiyaçlarına cevap verebilecek geniş bir aileye katılıyor. Marka adı, P Zero yol lastiklerinin yanı sıra Formula 1, Dünya Ralli Şampiyonası ve GT yarışlarında kullanılan yüksek performanslı lastikleri de tanımlıyor.

Üç yeni lastiğin Pirelli standında tanıtıldığı Goodwood Hız Festivali, Pirelli’nin öncü ruhunu gerçek anlamda yansıtan bir ortam sağladı. 150 yıldan uzun süredir devam eden gelişim; yüksek teknolojili ürünler, motor sporlarına duyulan tutku, sanat ve kültüre bağlılık ve sürdürülebilirlik odağı aracılığıyla ifade ediliyor. Pirelli’nin motosiklet ve bisiklet lastikleri alanındaki çalışmaları bir Ducati Superleggera ve bir Trek Madone Racing replika yol motosikletiyle stantta sergilenirken Pirelli Design dünyası prestij araç üreticileriyle yakın iş birliğinden doğan benzersiz ürünlerle temsil edildi.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir