Ramazan pidesi fiyatları 2023 | Ankara, İzmir, İstanbul Ramazan pidesi fiyatı 2023 ne kadar, kaç TL oldu?

Ramazan’a 1 hafta kala “İstanbul’da Ramazan pidesi ne kadar oldu?” sorusu ile ilgili araştırmalar başladı. Pekala, İstanbul, Ankara, İzmir Ramazan pidesi fiyatları açıklandı mı? İşte detaylar…

Ramazan pidesi fiyatları 2023 yılı Ramazan ayına sayılı günler kala gündeme geldi. İslam dini için yılın en kıymetli ayı olan ve 30 gün boyunca oruç tutulan Ramazan ayın bu yıl 23 Mart Perşembe günü tutulacak birinci oruç ile birlikte başlıyor. Ramazan pidesi de iftar ya da sahur sofralarında kesinlikle yer alan vazgeçilmez lezzetlerden birisi. Ramazan pidesi fiyatları İstanbul, Ankara, İzmir ve öteki kentlerde farklılık gösterebiliyor. Pekala, Susamlı, yumurtalı pide fiyatı ne kadar, kaç TL?

RAMAZAN PİDESİ FİYATLARI 2023 | İSTANBUL, ANKARA, İZMİR

11 ayın sultanı Ramazan ayı 23 Mart Perşembe günü başlıyor. Ramazan pidesi fiyatları da oruca 1 haftadan az mühlet kala gündeme geldi. Ankara’da Ramazan pidesi fiyatları aşikâr oldu. Ankara’da geçtiğimiz yıl 250 gramı 5 liradan satılan Ramazan pidesi bu yıl 300 gramı 10 TL olarak satışa sunulacak. İzmir’de de Ramazan pidesinin fiyatı aşikâr oldu. İzmir’de geçen yıl 350 gramı 6 liradan satılan Ramazan pidesi, bu yıl 23 Mart Perşembe gününden itibaren 320 gramı 10 liradan satılacak.

İstanbul’da pide fiyatları ise şimdi açıklanmadı. İstanbul’daki fırıncıların kilogram fiyatı için 2023 beklentisi 33.3 lira. Son karar şimdi verilmedi lakin 370 gram susamlı pidenin İstanbul’da fiyatının 12.5 lira, 300 gramlık pidenin ise 10 lira olması öngörülüyor.

PİDE FİYATLARI MUHAKKAK OLAN İLLER

Eskişehir Ticaret Odası Meclisi’nde gerçekleştirilen toplantı sonrası ramazan pidesinin fiyatı belirli oldu. Fırıncı üyelerin talepleri doğrultusunda mecliste alınan kararla 270 gram pidenin fiyatı 9 lira olarak belirlendi.

Çorum Fırıncılar ve Simitçiler Odası’ndan yapılan açıklamaya nazaran; geçtiğimiz yıl 5 liradan satılan 300 gram boş pidenin bu yıl 200 gram olarak 5,5 liraya satılacak. Yumurtalı susamlı pide ise bu yıl 200 gram olarak 7,5 liradan satılacak.

‘PİDENİN YALNIZCA YUMURTASI 2 LİRADAN FAZLA’

İşçilik başta olmak üzere güç, yağ, susam ve çörek otu maliyetlerinin katlandığını söyleyen fırıncı Ahmet Şimşek: “Sadece yumurtayı düşünün. Şu an bir yumurtanın fiyatı 2 liradan fazla. Biz bu ortamda çok fazla kâr etmeden işletmelerimizi ayakta tutmaya çalışıyoruz. Şu an gramajına nazaran bir pidenin 10-12 liradan aşağı olmaması gerekiyor. 300 gram pideyi de hem üretmek güç hem de vatandaş için âlâ değil. 400 gram Pide daha randımanlı. Onun da fiyatı 13 liradan fazla olabilir. Ayrıyeten Ramazan pidesi için ek işçi çalıştırıyoruz. Tırnakçısı bile farklı çalışıyor. Olağan ekmeğe nazaran unu, personelliği çok kıymetli.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir