Scooterdaki liseli 2 arkadaşın öldüğü kaza, yaya geçidinde meydana gelmiş

Antalya’da  scooter kullanan 18 yaşındaki Mahmut Yağız Balcı ile 17 yaşındaki Ada Kayahan’a, yaya geçidinden geçtikleri sırada süratle gelen bir araba çarptı. Lise öğrencileri ölürken araba şoförü de tutuklandı. Polisin olayla ilgili tuttuğu raporda araba şoförünün ‘yaya geçidine yaklaşırken suratını azaltmamak’, scooterdaki gençlerin ise ‘aracı yaya yolunda kullanmak’ kuralını ihlal ettiği belirtildi.

Kaza, 22 Ekim gecesi Muratpaşa ilçesi Portakal Çiçeği Caddesi’nde meydana geldi. Üniversite imtihanına hazırlanan lise öğrencileri Mahmut Yağız Balcı ile Ada Kayahan, dershaneden çıktıktan sonra arkadaşları ile buluşup yemek yedi ve meskenlerine gitmek için elektrikli skutere bindi. Yaya geçidinde yolun karşısına geçmeye çalışan scooter’daki gençlere, süratli olduğu belirtilen Muhammed Can Gülmez (23) idaresindeki 07 BBS 63 plakalı araba çarptı. Balcı ve Kayahan, çağırılan ambulansla kaldırıldıkları hastanede kurtarılamadı. Kazanın akabinde gözaltına alınan şoför Muhammed Can Gülmez, çıkarıldığı mahkemece ‘Taksirle birden fazla kişinin vefatına neden olmak’ suçlamasıyla tutuklandı.

‘BİR ANDA YOLA ÇIKTILAR’

Üniversite öğrencisi Muhammed Can Gülmez, mahkemedeki tabirinde, “Sol şeritte yaklaşık 80 kilometre süratle seyir halinde idim. Orta refüjden palmiye ağaçlarının ortasından iki şahıs bir anda yola çıktı ve direksiyonu sağa kırdım, fakat kaza gerçekleşti” dedi. Yolun sürat limitinin 70 kilometre olduğunu belirten Gülmez’in avukatı ise maktullerin bir scooter iki kişi binmeleri nedeniyle kusurlu olduklarını ileri sürdü.

SON İMGELERİ KAMERADA

Bu ortada saat 23.43’te meydana gelen kaza, etraftaki iş yerlerinin güvenlik kameralarına ve caddedeki MOBESE kameralarına yansıdı. Scooterlı gençlerin kameralara giren imajlarda ana caddede yaya geçidinde karşıya geçmeye çalışırken arabanın süratle gelip yolun ortasında liselilere çarpması ve fren yapıp durması yer alıyor.

KAZA RAPORUNDA İKİ KUSUR

Polisin olay yerinde tuttuğu kaza raporunda ise her iki taraf da kusurlu yer aldı. Raporda, “Sürücü Muhammed Can Gülmez, sevk ve yönetimindeki 07 BBS 63 plakalı aracı ile Portakal Çiçeği Caddesi üzeri Şehitlik Kavşağı istikametinden gelip Sampi Kavşağı istikametine seyir halindeyken, 1466 Sokak yanındaki yaya geçidine geldiğinde, aracının ön sol kısımları ile yaya geçidinde karşıdan karşıya geçmek isteyen ve şoförü tespit edilemeyen elektrikli scooter tabir edilen aracın sağ yan kısımlarına çarpması sonucu 2 araçlı ve yaralamalı maddi hasarlı trafik kazası meydana gelmiştir. Bu kazanın oluşumunda scooter şoförü, 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nun 66 (Aracını yaya yolunda kullanmak) kuralını ihlal ettiği, araba şoförünün ise tıpkı kanunun 52/1a (yaya geçitlerine yaklaşırken aracının suratını azaltmamak) kuralını ihlal ettiği görüşüne varılmıştır” denildi.

OLAY YERİNDE KARANFİLLER

Lise öğrencileri Mahmut Yağız Balcı ile Ada Kayahan’ı sınıf arkadaşları da unutmadı. Acı haberle yıkılan iki gencin arkadaşları, cadde üzerindeki kaza yerine kırmızı karanfil bıraktı. Aydınlatma direğine ise Balcı ve Kayahan’ın fotoğrafı asıldı. Kazanın yaşandığı mahallede oturanlar da çiçeklerin bırakıldığı yerde dua etti.

KAYNAK: DHA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir