SON HABER: Bilim her zamanki gibi haklı çıktı, çadır kent apar topar tahliye edildi

Ancak Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi bunun aksini sav etmişti.

Diyarbakır’da dün öğle sonra başlayıp akşam saatlerine kadar devam eden kuvvetli sağanak yağış hayatı felce uğrattı.

TMMOB UYARDI ANCAK DİKKATE ALAN OLMADI

AFAD ve meteorolojinin yağışların kentte gece saat 24.00’e kadar devam edeceğini açıklamasından sonra depremzedeler için Diyarbakır’ın Silvan İlçesi karayolu üzerindeki Dicle ırmağı kıyısına kurulan çadır kentte apar topar tahliye edildi.

Üniversite köprüsünün çabucak kenarında ırmak kıyısına kurulan çadır kentle ilgili TMMOB ve kentteki tüm STK’lar bu bölgenin yanlış olduğunu, her yıl bahar ayı ile birlikte burada su düzeyinin yükseldiğini, mümkün sel ve su taşkınları ile baraj kapaklarında bir olumsuzluk yaşanması halinde depremzedelerin olumsuz tarafta etkileneceklerine dair hayati değerde ikazlarda bulundu ve bundan derhal vazgeçilmesinin altı çizildi.

Ancak Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Abdullah Çiftçi, mümkün yangın riskine karşı bu bölgeyi bilhassa seçtiklerini savundu.

450 AİLE APAR TOPAR TAHLİYE EDİLDİ

Meteorolojinin yağışların tesirini artıracağı ihtarından sonra muhtemel su baskını, ırmakta su düzeyinin yükselme riskine karşı ırmak kıyısına kurulan 4200 çadırdan oluşan çadır kent bugün akşam saatlerinde apar topar tahliye edildi.

Alınan tüm tedbirlere karşın çok sayıda çadır yağmur sularıyla doldu. Valilik kararıyla tahliye edilen aileler bu sefer de Kızılay’a ilişkin rehabilitasyon merkezine süreksiz olarak yerleştirildi.

Diyarbakır Valiliği’nden yapılan yazılı açıklamada, çadır kentte barınan depremzedelerin, meteorolojik datalar ışığında önlem gayesiyle süreksiz müddetliğine Yeşilay Rehabilitasyon Merkezine yerleştirilmelerinin kararlaştırıldığı belirtildi.

Açıklamada, “Vatandaşlarımızın tahliyeleri valiliğimiz koordinesinde ilgili kurumlarımızca devam etmektedir. Hava koşullarının normalleşmesinin akabinde vatandaşlarımızın tekrar çadır kente yerleşmeleri sağlanacaktır. Hâlihazırda, çadır kentimizde rastgele bir sel baskını yahut taşkın riski bulunmamaktadır. Vatandaşlarımızın can güvenliği ve en yeterli formda barınmalarını sağlamak üzere çalışmalarımız titizlikle devam edecektir” denildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir