Turizmde Azerbaycan hedefi: 1.8 milyon turist gelmesi bekleniyor

Azerbaycan en büyük turizm pazarlarımız ortasına girme yolunda süratle ilerliyor. Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB) Lideri Müberra Eresin, ‘tek millet iki devlet’ idealinden hareketle dost ve kardeş ülke Azerbaycan’ın Türkiye’nin en büyük turizm pazarlarından biri olma yolunda ilerlediğini belirterek, iki ülke ortasındaki turizm hacminin 1.8 milyon turiste ulaşabileceğini söyledi.

Türkiye ve Azerbaycan ortasındaki turizm faaliyetleri Bakü’de gerçekleştirilen workshop ile masaya yatırıldı. Kültür ve Turizm Bakanlığı koordinasyonunda Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı, Türkiye Otelciler Birliği ve Türk Havayolları işbirliğinde, Alaska Turizm tertibiyle gerçekleştirilen workshop iki ülke ortasında karşılıklı turizm pazarının potansiyelini gözler önüne serdi.

Türkiye birinci tercih

Birliğin Bakü Workhop’u sonrasında hazırladığı sonuç raporunda görüşlerine yer verilen Eresin,

“Yaklaşık 10 milyon nüfuslu kardeş ülke Azerbaycan’dan Türkiye’ye gelen ziyaretçi sayısının pandemi öncesi sayılara yaklaşması kardeşliğimizin bir sonucudur” dedi. Eresin, şöyle konuştu: “2022 yılında yaklaşık 700 bin Azerbaycanlı kardeşimiz Türkiye’ye geldi. Bu sayının kısa müddette 1 milyona ulaşacağını öngörüyoruz. 2022 yılında yurt dışına çıkan Azerbaycan vatandaşlarının birinci tercihi Türkiye oldu. Türkiye’den Azerbaycan’a ise geçen yıl 315 bin turist gitti. Türkiye, Azerbaycan’a en çok turist gönderen birinci 5 ülkenin içinde. Bu da Azarbeycan’nın Türkiye için olduğu üzere, Türkiye’nin de Azerbaycan turizmi için ne kadar kıymetli olduğunu gösteriyor. Azerbaycan’ın Türkiye’den daha çok turist ağırlama potansiyeli var, çünkü Azerbaycan’ın Türk ziyaretçiler için başta gastronomi, yaz ve kış turizmi, kültür turizmi, sıhhat turizmi üzere birçok açılardan kıymetli altyapı ve üstyapı imkanları bulunuyor. Bu değerli potansiyeli harekete geçirmek üzere Azerbaycanlı meslektaşlarımızla karşılıklı işbirliği ve tanıtım çalışmalarını daha çok artıracağız. Azerbaycan turizm potansiyeli olarak hedeflediğimiz 1 milyon 850 bin sayısına ulaşmak için her türlü işbirliklerine açığız. Bu kıymetli potansiyeli harekete geçirmek üzere Azerbaycanlı meslektaşlarımızla karşılıklı işbirliği ve tanıtım çalışmalarını daha çok artıracağız.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir