YÖK’ün uyarılarını duyan yok: Batman Üniversitesi’nde adrese teslim atama

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), rektörlükleri “Kişiye özel atama yapmayın” diye uyarırken üniversiteler, takım alım ilanlarında tek bir adayı işaret eden şahsa özel şartlardan vazgeçmiyor. Son örnek Batman Üniversitesi’nin doktor öğretim üyesi alım ilanında yaşandı.

Resmi Gazete’nin evvelki günkü sayısında yayımlanan Batman Ünversitesi Rektörlüğü’nün öğretim üyesi alım ilanında fen-edebiyat, teknik bilimler yüksekokulu, İslami ilimler fakültelerinde alınacak öğretim üyeleri için belirlenen sınırlayıcı şartlar dikkat çekti. Rektörlüğün yayımladığı ilanda, fen-edebiyat fakültesi Türkiye Cumhuriyeti tarihi programına alınacak doktor öğretim üyesi için “Atatürk devri iktisat ve toplumsal siyasetler ile Osmanlı periyodunda enflasyon” konusunda çalışmaları olmak şartı arandığı görüldü.

“ARAP ŞİİRİ” ŞARTI

Teknik bilimler yüksekokulu, besin teknolojisi programına alınacak doktor öğretim üyesi için ise, “Nanoteknolojik ve biyoteknolojik nano materyallerin sentezlenerek çevresel ve biyolojik sistemlerdeki uygulamaları” konusunda çalışmaları olmak koşulu aranıyor. İslami ilimler fakültesi, Arap lisanı ve Belağatı programına alınacak doktor öğretim üyesi için de, “Yüksek lisans ve doktorasını Arap Lisanı ve Belağatı alanında yapmış olup Arap lisanında nispilik ve Arap şiiri” konusunda çalışmalar yapmış olması bekleniyor. Kelam konusu Batman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İdris Demir hakkında ise şubat ayında, vazife mühleti bir yılı dolmadan akrabalarının ve yakınlarının üniversitede takım almasını sağladığı sav edilmiş, kız kardeşi Hatice Demir’in “Gıda işletmesi/gıda teknolojisi” kısmı için açılan öğretim elemanı takımına alınması ve takım ilanında belirtilen kuralı sağlayan tek kişinin Hatice Demir olması, Demir’e özel takım ilanı açıldığı yorumlarına neden olmuştu. CHP Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya tarafından ise mevzuyla ilgili Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay tarafından yanıtlanması istemiyle bir soru önergesi hazırlanmıştı.

“KAMPUSTAKI OKUMA SALONU TÜGVA’YA”

Batman Üniversitesi Merkez Kampusu’nda öğrencilerin ders çalıştığı okuma salonunun Bilal Erdoğan’ın yönettiği TÜGVA’ya (Türkiye Gençlik Vakfı) tahsis edildiği tez edilmişti. CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal mevzuyu Meclis gündemine taşırken Demir argümanları reddetmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir